O mně

Daniela Kopecká

Každému z nás zaleží na tom, komu se svěřujeme do svých rukou, kdo nám bude radit co a jak děláme nebo neděláme dobře a jakým směrem se máme vydat. A tak se Vám trochu představím.

Jmenuji se Daniela, vystudovala jsem střední zdravotní školu, ale život mě nakonec zavál do jiných oborů. Vždycky mě to ale táhlo do zdravotnictví zpátky. Vždy jsem se zajímala o to, co jím, sledovala jsem různé studie, nemoci a jejich průběh. Kamarádky si ke mně chodily pro rady při problémech s váhou, bolestmi i nemocemi.

Někdo by řekl, že tady můj příběh začal, ale ne.

Můj příběh začal úplně jinak, bez kamarádek i mého vzdělání, a to před mou plánovanou operací krční páteře. Nic vážného, jen vyhřezlá plotýnka mezi 5. a 6. krčním obratlem. V té době jsem začala vnímat své tělo trochu jinak. Věděla jsem, že sedavé zaměstnání, málo pohybu a nesprávné držení těla k tomu přispělo. Uvědomila jsem si, že je na čase začít se sebou něco dělat. Budu muset pravidelně cvičit. Vrátila jsem se tedy po letech ke cvičení ve fitness s vlastní vahou i zátěží. Nejsem totiž typ, co dokáže hopsat se skupinou lidí v hodině aerobiku. Fitko a silový trénink bylo ideální řešení.

Realita ve fitku mě trochu probrala.

“No jo, ale cvičím správně? Proč na mě všichni koukají? Proč ta holka dělá dřep jinak než já? Dělám ho snad špatně?” Takových otázek jsem si kladla spoustu a začala se tam cítit trapně. Jako ideální řešení a dobrý nápad se mi zdálo absolvovat rekvalifikační kurz fitness trenér akreditovaný MŠMT. Chtěla jsem se věnovat cvičení na „lepší úrovni“ a neubližovat si špatnou technikou dál.

Kurz mě natolik oslovil až mě úplně pohltil. Učení mě bavilo, a tak jsem po úspěšném absolvování kurzu začala přemýšlet o dalším vzdělávání. Chtěla jsem vědět víc a víc a umět nejen správně technicky cvičit, ale také se v této oblasti dále vzdělávat a k tomu se také správně stravovat. Základy správného stravování jsem znala, protože jsem člověk hloubavý, zvědavý a co mě zajímá si najdu a nastuduji. 

Něco jsem si ještě pamatovala ze zdravotní školy, něco mě naučil kurz fitness, ale pořád to bylo málo. Chtěla jsem vědět víc, jak to v těle z hlediska trávení funguje, proč někdo přibírá a někdo je celý život štíhlý….

Nastoupila jsem tedy do rekvalifikačního kurzu výživový poradce akreditovaný MŠMT. Nebudu lhát, bylo to náročné, ale hodně mi dal. Už vím, jak tělo funguje, kdy a co jíst, co je zdravé a nezdravé, co jíst při zvýšené hladině cukru, při cukrovce nebo při vyšším cholesterolu… Je toho opravdu hodně a jsem za tyto znalosti opravdu ráda.

Rozhodla jsem se, že si své vědomosti a znalosti nebudu nechávat pro sebe, ale šířit je dál mezi veřejnost. Myslím si totiž, že je stále v naší zemi malá osvěta správného a pestrého stravovaní a strava + pohyb patří neodmyslitelně k sobě.

Nyní pomáhám převážně lidem, kteří mají nadváhu, vyzkoušeli různé diety bez viditelných výsledků nebo s následným jojo efektem. Svým klientům také pomáhám udržet si váhu a shozená kila a motivovat je dál. Lidé v oblasti fitness zase chtějí nabírat svalovou hmotu. Je úplně jedno, jaký máte cíl. Vše je možné a já Vám s tím ráda pomohu.

Má práce není o sestavování dietních plánů, omezování klientů, nechávání je hladovět a nucení je jíst něčeho co jim nechutná. Naopak, ze slova “dieta” mám kopřivku. Klienti si sami řeknou, co jim nechutná a v jídelníčku tuto potravinu nenajdou. O hladovění nemůže být řeč. Naopak často slýchám, že je jídla až moc. Samozřejmě, než si zvyknou na pravidelný příjem. Jídelníček je pestrý, obědy a večeře se neopakují a je možné dny mezi sebou různě kombinovat podle toho na co je chuť nebo co se najde zrovna v lednici. Není potřeba se přece stresovat.

Také jsem absolvovala semináře kruhový trénink, balanční pomůcky a kineziotaping základy i pro pokročilé.

Chci se i nadále vzdělávat. Sleduji módní trendy ve výživě, zkouším sama na sobě novinky potravin na trhu, abych mohla svým klientům nabídnout chutné stravování.